Autor: Michał Kowalski
16 Cze, 2015

Sala weselna: Jaką wybrać?

Sala weselna: Jaką wybrać?

Obecnie sala na wesele ma największy wpływ na termin ślubu. Szczególnie jeśli planujemy wesele z klasą w jakimś pięknym miejscu to warto jak najwcześniej rozpocząć poszukiwania.

Często wolnych terminów w takich miejscach możemy spodziewać się dopiero za rok bądź dwa lata- albo i później w przypadku tych najpopularniejszych.Bardzo często to jaka sala weselna zostanie ostatecznie wybrana, decyduje wygląd i urok danego miejsca. Właściciele lokali bardzo dobrze o tym wiedzą, dlatego wygląd oraz wystrój jest dla nich priorytetem.

Co łączy sale weselne i samochody?

Samochody można podzielić na: piękne, funkcjonalne i ekonomiczne. To oczywiście tylko jeden z podziałów. Ci, których stać wybierają piękny bo mogą mieć również drugi- funkcjonalny. Ci z mniej zasobnymi portfelami zwykle wybierają pomiędzy funkcjonalnym a ekonomicznym. Czy nasuwa Ci się już jakieś podobieństwo?

Narzeczeni zawsze pragną aby ich ślub i wesele były piękne. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do samochodów, ślub i wesele ma się tylko jedno. Do czego zmierzamy? Ważne jest aby sala weselna oprócz uroku spełniła odpowiednie funkcje i uzupełniała pozostałe elementy tego wyjątkowego dnia. Piękno jest subiektywne dlatego dalej zajmiemy się głównie funkcjonalnością.

 

Zatroszczcie się o gościa przed weselem!

Dzięki temu później już nie będziecie musieli. Wszystko potoczy się samo i zminimalizuje Wasze zaangażowanie podczas samego wesela. O czym musicie pomyśleć:

  • Jak goście dotrą na ślub? Może część Waszych gości przyjedzie z daleka. Należy od razu pomyśleć o zapewnieniu im możliwości noclegu przed i po ślubie. Sale weselne coraz częściej posiadają własne bazy noclegowe, co w takim przypadku może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

  • Jak goście dotrą na wesele? Ta kwestia i poprzednia trochę się ze sobą łączą. Odległość pomiędzy kościołem a miejscem wesela warto ograniczyć do minimum. Dzięki temu zamiast podróżować pomiędzy nimi, więcej czasu będziecie mogli przeznaczyć na zabawę. Godzinny przejazd pomiędzy tymi dwoma miejscami w dniu ślubu może wydłużyć się o kolejne pół godziny albo godzinę. Dzieje się tak ponieważ to goście powinni pojawić się pierwsi na miejscu. Część z nich może nie znać trasy przejazdu, zagubić się bądź mogą wystąpić utrudnienia na trasie przejazdu. Pozostaje również kwestia gości niezmotoryzowanych, o których transport również wypada zadbać.

  • Czy goście będą mogli swobodnie bawić się na weselu? Ważna jest tutaj kwestia złotego środka aby sala weselna była zarazem nie za mała ani nie za duża. Optymalna wielkość jest kluczem do dobrej zabawy. Zbyt duża sala może powodować wrażenie pustki w pomieszczeniu oraz na parkiecie. Oczywiście wesele to nie klub a parkiet to nie autobus komunikacji miejskiej, gdzie zwykle panuje ścisk i ciasnota przez, co taniec w parach jest wręcz niemożliwy. Goście na parkiecie bardzo często się zmieniają- schodzą na przerwę aby złapać oddech i coś zjeść oraz napić się. Innych w tym samym czasie muzyka może porwać na parkiet.

Każdy lubi inną muzykę a zróżnicowanie i dopasowanie jej do różnych grup to kolejny ważny element. Dzięki troszeczkę mniejszemu miejscu do tańca uzyskamy efekt pełnego parkietu, który będzie bardzo dobrze wyglądał na zdjęciach a zarazem taki widok działa na tych, którzy aktualnie siedzą i zachęca do przyłączenia się.

Ważny też jest sam parkiet- to nie lodowisko i jazda figurowa, więc śliski parkiet jest niewskazany. Utrudnia on wtedy taniec, co w najgorszym przypadku może się skończyć upadkiem, którego raczej każdy chciałby uniknąć.

 

Jak sala na wesele może ułatwić bądź utrudnić pracę DJ-owi i zespołowi?

Wiele czasu, uwagi a także zaangażowania poświęcacie na wybór oprawy muzycznej i repertuaru. Dlatego warto też spojrzeć na salę z perspektywy ich pracy oraz gości. Wszystko to ma działać jak jeden organizm, dzięki czemu otrzymamy udane wesele.  Jaką salę wybrałby dj weselny,  wodzirej lub zespół? Taką w której będzie mógł pokazać 100% swoich umiejętności:

  • Obsługa lokalu otwarta na współpracę i elastyczna. Ważne jest aby godziny posiłków i innych wydarzeń były ustalone orientacyjne. Czasem ktoś wzniesie toast, czasem zabawa na parkiecie będzie tak wyśmienita, że warto wydłużyć blok muzyczny o 20 minut aby nie kończyć od razu szaleństwa bawiących się. W dobrym lokalu obsługa podejdzie i uzgodni czas podania posiłku bądź ewentualne jego przesunięcie.

  • Układ sali bądź sal. To jedna z najważniejszych kwestii. Często przy większych weselach bądź zabytkowych miejscach organizujących je, część jadalna jest w jednym pomieszczeniu a taneczna w innym. Czasem nawet część jadalna rozbita jest na kilka pomieszczeń. Tutaj otwarcie trzeba powiedzieć, że w przypadku imprez rodzinnych, jaką jest też niewątpliwie wesele, takie rozwiązanie to duża niedogodność. Miło jest kiedy muzyka przygrywa podczas posiłków i przerw. Nagłośnienie w takiej sytuacji jest bardzo skomplikowane. Wymaga albo dodatkowego sprzętu ze strony realizatorów oprawy muzycznej albo odpowiedniego nagłośnienia w samym lokalu z możliwością podłączenia do DJ-a bądź zespołu. To drugie rozwiązanie jest ciągle bardzo rzadko spotykane.

Samo prowadzenie takiego wesela jest również utrudnione. Zaproszenie gości aby zebrali się razem wokół parkietu na pierwszy taniec, organizacja zabaw, konkursów czy oczepin to wyzwanie, z którym musi sobie poradzić wodzirej. Lublin, Chełm, Zamość oferuje jednak wiele możliwości. Restauracja na wesele, która w jednym pomieszczeniu zmieści wszystkich gości i parkiet do tańca to najlepsze rozwiązanie, które zarazem pomoże w integracji gości. Dzięki temu są oni na bieżąco z tym, co się dzieje. Słyszą muzykę i widzą parkiet z osobami już tańczącymi bądź nie ruszając się z miejsc mogą obserwować uczestników zabaw. Jeśli goście nie widzą i nie wiedzą, co się dzieje to nie chętniej się angażują. Również perfekcyjnie dobrany repertuar oraz doskonałe umiejętności mogą niewiele znaczyć, kiedy goście muszą przejść dwie sale aby usłyszeć, co aktualnie gra zespół czy DJ. Lublin, Zamość, Chełm ma doskonałych muzyków, DJ-ów i wodzirejów, którzy poradzą sobie w każdych warunkach, jednak będą wdzięczni takie ułatwienie pracy.

  • Miejsce dla zespołu czy DJ-a. Część właścicieli sal aby pomieścić większą liczbę gości zdecydowało się na antresole w swoich lokalach. Jeśli decydujemy się na jedną salę z parkietem do tańca to zadbajmy aby w miarę możliwości iść w tę stronę do końca. Dla gości będzie wygodniej jeśli nie będą musieli chodzić po schodach. Również najlepszym rozwiązaniem jest aby zespół czy DJ byli z gośćmi na jednym poziomie. Ułatwia to integrację z gośćmi i prowadzenie wszelkich elementów wesela. Najlepiej aby stanowisko dla zespołu czy DJ-a i stoły były po przeciwnych stronach sali. Dzięki temu nie będzie ani za cicho ani za głośno.

  • Oświetlenie sali weselnej. Bardzo dobrze jeśli sala posiada oświetlenie strefowe bądź możliwość sterowania nim. Dzięki temu na parkiecie może być ciemniej niż w części jadalnej. Pozwoli to na stworzenie odpowiedniego klimatu do zabawy oraz jedzenia i rozmów. Mniej oświetlenia lokalu na parkiecie i tak zostanie uzupełnione oświetleniem zespołu bądź DJ-a.

  • Sala weselna i jej akustyka. Jeśli wszystko odbywa się w jednej sali to goście oraz stoły i krzesła ułatwiają sprawę. Jeśli jednak mamy kilka pomieszczeń a sala z parkietem jest kompletnie pusta to może być problem z akustyką. Dźwięk będzie odbijał się od ścian powodując echo bądź inne niepożądane efekty, które pogorszą jego jakość oraz odbiór muzyki czy tego, co mówi prowadzący. Wystrój wnętrza, elementy miękkie oraz ludzie pochłaniają dźwięk, dzięki czemu akustyka jest o wiele lepsza.

  • Instalacja elektryczna. Rzadko obecnie zdarza się aby zespół grał akustycznie i nie potrzebował prądu. Najczęściej zespół jak i DJ weselny mają nagłośnienie oraz oświetlenie, które potrzebuje energii elektrycznej. Mówiąc prosto, warto zainteresować się czy w okolicach ich stanowiska pracy jest kilka gniazdek aby wszystko można było bezpiecznie podłączyć. Dobre zasilanie to bezstresowa praca- nie trzeba się obawiać, że za chwilę- mówiąc kolokwialnie- „wywali korki”

 

O posiłkach rzeczy kilka

Eleganckie wesele to niekoniecznie wesele z przepychem. Barokowe wnętrza i uginające się od jedzenia stoły pozostawmy historii i filmom. Pomimo najszczerszych chęci i szalonej zabawy często goście nie są w stanie zjeść pełnych, ciepłych posiłków, co godzinę. Mniejsza ilość posiłków to również więcej czasu na zabawę na parkiecie. Zadbajcie o odpowiednią liczbę posiłków i ich odstępy w czasie.

Pozostaje jeszcze sprawdzić menu i spróbować tego, co zostanie podane podczas wesela. Dzięki temu wybierzecie salę idealną na Wasze wesele…

Organizujesz przyjęcie i potrzebujesz porady eksperta?

ZADZWOŃ LUB NAPISZ DO NAS