Autor: Michał Kowalski
28 Cze, 2016

Zdjęciowy zawrót głowy! Jak wybrać fotografa ślubnego?

Zdjęciowy zawrót głowy! Jak wybrać fotografa ślubnego?

Moment zaręczyn, piękny i niezapomniany, rozpoczyna gorący okres przygotowań do głównej uroczystości. Niestety nie zawsze udaje nam się dopasować termin naszego ślubu do terminarza wymarzonego specjalisty. 

Poszukując fotografa ślubnego w ostatniej chwili, możemy naprawdę wiele stracić.

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Wpisując w wyszukiwarce frazę „fotografia ślubna” oraz miasto, z którego pochodzimy (Lublin, Kraków, Warszawa itp., czyli np. ‘fotografia ślubna lublin‘), wyświetla się niemal nieskończona lista fotografów ślubnych – z całego grona musimy tylko jednego. Jak się do tego zabrać? Już na początku, w tym miejscu zdradzamy dwie praktyczne wskazówki. Po pierwsze, w wyszukiwarce obok kategorii „Wszystko”, warto też przeglądnąć grafikę (pojawią się przykładowe zdjęcia ślubne) wyszukaną przez program. Po drugie, dobrym pomysłem jest wybór kilku pożądanych fotografów ślubnych i dopiero w kolejnej fazie, zestawiwszy ich ofertę, kontaktując się w sprawie terminu, zdecydować się na jednego. Na tym etapie poszukiwań można również podpytać znajomych o ich fotografów ślubnych albo znanych i polecanych przez nich fachowców.

 

Bardzo ważne, by w czasie przeglądania zdjęć ślubnych zdefiniować własne potrzeby odnośnie fotografa ślubnego.

 

Należy odpowiedzieć sobie na pytania: jakie momenty z dnia naszego ślubu chcielibyśmy utrwalić? Na ile godzin zaprosimy do siebie fotografa? Czy chcemy, aby był obecny w czasie przygotowań albo poprawin? Oferta fotografów ślubnych jest bogata. Z reguły przygotowują pakiety usług dostosowane do potrzeb narzeczonych. Podstawą takiego pakietu ślubnego jest ceremonia ślubna (zdjęcia ślubne w kościele) i najczęściej jakiś fragment przyjęcia weselnego. Przygotowania przed ślubem, ustalenia dotyczące czasu pracy fotografa na weselu (fotograf pracuje najczęściej do oczepin lub podziękowań dla rodziców) oraz jego obecność na poprawinach, to już kwestia pozostałych pakietów.

 

Osobną sprawą, realizowaną czasem przez odrębnego fotografa ślubnego, jest sesja narzeczeńska, na którą można się zdecydować w dowolnym momencie przed ślubem. Istnieje również możliwość zaproszenia fotografa na wieczór panieński lub kawalerski oraz wybór sesji buduarowej, koncentrującej się przede wszystkim na zmysłowości ciała narzeczonej.

 

Plenerowa sesja ślubna

Kolejną sprawą, którą powinni omówić narzeczeni, jest plenerowa sesja ślubna. Należy zastanowić się, czy chcemy zrobić kilka zdjęć w plenerze w dniu ślubu, podczas trwania wesela, czy raczej spotkać się z fotografem po ślubie i poświęcić trochę czasu na lepsze ujęcia (można oczywiście wybrać obie opcje). W tym miejscu warto już myśleć o miejscu lub miejscach, w których chcielibyśmy zostać sfotografowani – liczbę lokalizacji (oraz np. ich odległość od siebie) również należy ustalić wcześniej z fotografem. Lublin z pewnością kryje w sobie wiele romantycznych i często rzadko odwiedzanych zakamarków. Ślubna sesja plenerowa najczęściej kończy współpracę nowożeńców z fotografem na etapie wykonywania zdjęć. W ten sposób kompletujemy wszystkie fotografie ślubne.

 

Pakiet fotografa ślubnego

Kiedy już wiemy, ile czasu chcemy spędzić z fotografem ślubnym, musimy również zdecydować, jakie produkty chcielibyśmy otrzymać. Mogą to być zdjęcia wyłącznie w formie cyfrowej, dowolna ilość odbitek (do wcześniejszego ustalenia z fotografem), album tradycyjny z wklejonymi zdjęciami, fotoalbum ze zdjęciami wydrukowanymi w środku, płyta CD z całym reportażem. Większość z wymienionych produktów i usług jest dodatkowo płatna, więc zasadniczą kwestią do omówienia jest również budżet, jaki możemy przeznaczyć na szeroko rozumiany pakiet fotografa ślubnego.

 

Zdjęcia ślubne – estetyka

Ostatnia rzecz, którą warto ustalić między sobą, to estetyka zdjęć ślubnych. Fotografowie lawirują najczęściej gdzieś pomiędzy wyrazistym dokumentem a zdjęciami i kadrami, które mają ukazywać przede wszystkim nastrój towarzyszący uroczystości. Zdjęcia różnicują się przede wszystkim pod kątem kadrów (mniej lub bardziej wyszukane) oraz kolorystyki – barwy mogą być przejrzyste i zbliżone do naturalnych albo fotografowie nakładają na zdjęcia rozmaite filtry, które nadają fotografowanym scenom atmosferę bajkowości. Wybór należy do nas i zdaje się, że nie można w tej kwestii określić, które zdjęcia są lepsze – fotografia ślubna jest najzwyczajniej w świecie fascynująca! Dobrze jednak wziąć pod uwagę fakt, że zdjęcia powinny być w jakimś sensie ponadczasowe i wzruszać nas zawsze, nawet kiedy moda na dany filtr przeminie.

 

O co zapytać fotografa ślubnego, kiedy zrobimy już tzw. short listę? Pytamy głównie o wolny termin (wcześniej często też o koszty wykonania reportażu, bo stosunkowo rzadko są dostępne na stronie internetowej), a następnie o koszty dojazdu, o terminowość wykonania zlecenia i pozostałe szczegóły, takie jak zdjęcia grupowe podczas wesela oraz możliwość zaaranżowania coraz bardziej popularnej fotobudki, w której goście będą mogli zaszaleć przed obiektywem aparatu – fotograf przygotowuje wtedy odpowiednie gadżety, a zdjęcia są z reguły do odebrania natychmiast, ku uciesze wszystkich zainteresowanych.

Powodzenia!

Organizujesz przyjęcie i potrzebujesz porady eksperta?

ZADZWOŃ LUB NAPISZ DO NAS