Autor: Michał Kowalski
08 Cze, 2015

Profesjonalny DJ na wesele: Charakterystyka

Profesjonalny DJ na wesele: Charakterystyka

Poruszaliśmy już wcześniej temat wyboru DJa na wesele i tego, jak uniknąć wpadki przy jego wyborze. W tym artykule przyjrzymy się bliżej cechom jakie powinien posiadać człowiek wykonujący ten zawód. 

Pamiętać należy, że DJ na wesele to często zgoła ktoś całkiem inny niż DJ klubowy. W dalszej części znajdziecie podstawowe 23 cechy dobrego DJ-a- choć pewnie znalazłoby się ich jeszcze więcej w zależności od wymagań.

Wspólny mianownik

To, co łączy DJa na wesele i klubowego to oczywiście ogromna wiedza muzyczna. Znajomość historii muzyki, podstaw z zakresu budowy utworu muzycznego, obsługi sprzętu DJ-skiego to taki kanon, bez którego trudno wykonywać profesjonalnie i z dbałością o detale ten zawód. Podobnie jest z posiadaniem „słuchu muzycznego”, który jest podstawą perfekcyjnego miksowania muzyki. Niezależnie jednak czy utwory łączy się, czy są odtwarzane kolejno po sobie, wiedza z zakresu muzyki pozwala na przemyślane tworzenie setów czy bloków muzycznych. Wiedza muzyczna to również znajomość standardów muzyki rozrywkowej pochodzącej z całego świata na przestrzeni ponad 60-ciu ostatnich lat. To także ciągłe poszukiwania nowej muzyki i ponownego odkrywania tej już istniejącej. Tylko w ten sposób DJ weselny sprosta oczekiwaniom gości w różnym wieku czy coraz częściej pochodzących z różnych kultur i krajów.

Wielki Brat patrzy, czyli DJ na wesele

Patrzycie na DJ-a a ten rozgląda się po sali, przygląda gościom, po chwili ściąga brwi, marszczy czoło a na koniec pojawia się w jego oczach pewien błysk. Błysk czasami wręcz szaleńczy. Dobry DJ na wesele to przede wszystkim wnikliwy obserwator. Obserwuje zachowania gości, ich nastrój, odczucia, zaangażowanie po czym dokonuje analizy. Wszystko to, aby być jak wróżbita czy jasnowidz, który czyta w ludzkich myślach; odgaduje ich pragnienia muzyczne, po czym je spełnia. Dostrzega zmęczenie i zwalnia tempo albo zaprasza na przerwę. Widzi rządzę szalonej zabawy i sięga bo rozpalające zmysły przeboje latino, szybkie rock’n’rolle czy nawet klasyki rocka, które dodatkowo zachęcą do śpiewania czy nucenia. Obserwacja-analiza-strategia-działanie to powtarzający się proces, który prowadzi do sukcesu.

Klasa sama w sobie

Często mówi się o umierających obecnie wartościach albo nazywa się je średniowiecznymi. Gdy jednak przychodzi do ślubu to większość narzeczonych wraca do korzeni i tradycji. Pomimo wielu współczesnych dodatków oraz zmian kilka rzeczy pozostaje niezmiennych- te również cechują dobrego DJ-a. Wysoka kultura osobista i maniery to coś nieprzemijającego. Raczej nikt na weselu nie wyobraża sobie DJ-a krzyczącego do mikrofonu (popularne poniekąd wśród DJ-ów wątpliwej klasy) „nie spać, zwiedzać, zapie…” albo ubranego w wytarte dżinsy czy, co gorsza, dres. Niestety zdarzają się i tacy a nie są oni jedynie wyjątkiem od reguły.

Wiele lat temu prezenterem muzycznym mogła być tylko osoba, która zdała odpowiedni egzamin ze znajomości muzyki, umiejętności pracy z mikrofonem i miksowania, posiadająca dobrą dykcję i posługująca się poprawną polszczyzną. Obecnie zawód ten jest uwolniony nad czym wielu „tamtych” i obecnych profesjonalnych DJ-ów ubolewa, zastanawiając się nad poprawieniem tej sytuacji. Należy, więc zwrócić na to szczególną uwagę obecnie, kiedy każdy, kto posiada tylko laptopa i jakiekolwiek nagłośnienie może nazywać się DJ-em. Ciągle jednak liczy się jakość świadczonych usług.

Ważne jest również aby dj weselny cechował się elegancją i stylem. Chodzi zarówno o jego ubiór jak również jego stanowisko pracy. Podobnie jak podstawą ubioru jest garnitur, tak w obecnych czasach należy oczekiwać czegoś więcej niż tylko tego aby nagłośnienie i oświetlenie wesela spełniało swoją podstawową rolę. Plątanina kabli, skrzynie, kartony itd. to obecnie rzeczy, które bezproblemowo można schować, ukryć, zamaskować. Można nawet powiedzieć, że profesjonalny dj na wesele ze swoich stanowisk zaczęli tworzyć dekoracje. Materiały okrywające statywy, wypolerowane kratownice, podświetlenia czynią je nie tylko przyjemnymi dla oka ale wręcz ciekawą dekoracją. W połączeniu z odpowiednim oświetleniem parkietu czy dekoracją sali weselnej światłem to już wręcz widowisko, które tworzy wyjątkowy nastrój. Obecny DJ weselny to również esteta, który rozumie, że narzeczeni wybrali salę nieprzypadkowo, a często również poświęcono wiele pieniędzy na jej dekorację. Wszystko powinno zatem być piękne, eleganckie i cieszyć oczy- również stanowisko pracy DJ-a i sprzęt.

Osobowość kluczem do sukcesu

Czas na coś z ogłoszeń o pracę- wymagania. Nie chodzi o te formalne lecz osobowościowe. Dobry DJ na wesele to osoba otwarta, umiejąca szybko nawiązywać kontakty i pracować z ludźmi. Najpierw musi on wykazać się tymi cechami podczas ustaleń z narzeczonymi, kiedy umiejętne słuchanie i zadawanie pytań to podstawa aby poznać ich marzenia. Następnie staje przed jeszcze większą i równie wymagającą liczbą osób na samym weselu. Staje się wtedy przewodnikiem wydarzeń, więc musi być komunikatywny. Prowadząc kolejne etapy wesela wykazuje się odwagą, umiejętnością pracy w stresie oraz jest swoistym liderem.

Podczas wesela często dochodzi do konfrontacji z gośćmi. Późną porą nierzadko są oni już rozbawieni i ośmieleni różnymi „substancjami płynnymi”. Wtedy dobry didżej na wesele musi wykazać się wyrozumiałością, cierpliwością i empatią. Jedni przychodzą po dedykacje, inni zamówić piosenki, a niektórzy nawet porozmawiać, tak po prostu.

Atutem niezaprzeczalnym jest również uśmiech na twarzy, poczucie humoru, umiejętność improwizacji i odnalezienia się w każdej sytuacji. Często profesjonalny DJ weselny to niepoprawny optymista, zarażający uśmiechem i pozytywnym nastawieniem innych. Prezenter na wesele jest również uprzejmy i sympatyczny, dzięki czemu odnajduje w gościach swoich pomocników zachęcających do dobrej zabawy.

Jednak aby wszystko przebiegało jak należy a plan w postaci wesela z bajki został zrealizowany, DJ weselny musi być też stanowczy, zdecydowany i zdeterminowany. Często zdarza się, że jeszcze przed weselem narzeczeni forsują swoją listę piosenek. Jednak może okazać się ona niewypałem pomimo najlepszych chęci narzeczonych. Czasem już na tym etapie prezenter muzyczny powinien odradzić niektóre piosenki czy rozwiązania zaproponowane przez narzeczonych. Podobnie podczas samego wesela, kiedy to goście bądź Państwo Młodzi proszą o jakąś piosenkę. Czasem zdarza się, że to po prostu nieodpowiedni moment wesela albo piosenka (wbrew opinii zamawiającego) nie porwie weselników do tańca. Tutaj należy zaufać wiedzy i doświadczeniu DJ-a.

Dobry DJ na wesele to altruista

DJ weselny, klubowy i każdy inny, musi kierować się altruizmem. Jego zadaniem jest zadowolić gości i nowożeńców. Repertuar weselny dobiera tak, aby każdy znalazł coś dla siebie i nikt nie czuł się pominięty. Znajduje zarówno coś dla młodych jak i coś dla starszych, coś dla miłośników polskiej muzyki jak i tych, którzy wolą piosenki zagraniczne, coś dla fanów każdego stylu muzycznego. Nikogo nie faworyzuje i poświęca swoją muzyczną uwagę wszystkim po równo.

Tym właśnie cechuje się dobry DJ weselny. Lublin, Zamość, Chełm to miasto, gdzie nieciężko znaleźć profesjonalnych DJ-ów, którzy pasują do tego opisu. Posiadają odpowiednie cechy osobowości, umiejętności i predyspozycje aby być najlepszymi i dawać z siebie 110%. Oprawa muzyczna wesela powierzona firmie Mistrzowie Ceremonii to gwarancja sukcesu i spełnienia Waszych marzeń.

Organizujesz przyjęcie i potrzebujesz porady eksperta?

ZADZWOŃ LUB NAPISZ DO NAS